23 жовт. 2011 р.

Образ козака в живописі

Вивчаємо повість А. Чайковського "За сестрою" 7 клас

           Захист презентації       "Образ козака в живописі"
В Україні 15 – 17 ст. козаки відігравали дуже важливу роль у політичному  та соціальному житті суспільства. Хлопець-підліток з козацького роду повинен був пройти школу на Січі.
1. На картині Олександра Сластіона «Проводи на Січ» ми бачимо, як мати благословляє сина до козацької науки.
2. Епізод прощання з нареченою зобразив Михайло Дерегус на картині «Прощання». Гірко плаче дівчина, притулившись до козака, бо не знає, чи повернеться  коханий із походу.
3. Л. Жемчужников зобразив козака, який вирушає на Січ. Він востаннє повертається до рідні, щось  кричить на прощання. Ми бачимо, що вирушаючи на Січ, козаки повністю екіпіровані: мають вороного коня, зброю, ошатний одяг.
Завдання козаків – оберігати рідні простори від загарбників (татарів, турків), які нишком пробираються  степом та руйнують українські села, а людей вбивають та забирають у неволю. Представляємо цілу серію картин, де козаки вартують кордони української землі:
4. С. Васильківський «Козаки в степу»
5. М. Дерегус «Козак»
6. М. Крушевський «Тривога»
У козаків існувала система оповіщення Січового товариства про небезпеку – запалювання вогнища.
7. Козак – сміливий, відчайдушний воїн, тому найбільше картин маємо, де зображені козаки у бою. Це батальні картини, в яких розкривається міць та завзяття низового товариства:
8. С. Овчаренко «Битва»
9. «Битва під Пилявцями»
10. «Битва під Берестечком»
11. «Максим Кривоніс»
12. «Битва під Конотопом»
Козаки вміли не тільки воювати, а й добре відпочивати.
13. Козак Мамай — узагальнений образ козака-запорожця. Подібні зображення протягом трьох століть поширювалися в Україні, Криму, на Кубані, Дону і навітьна Волзі.
14. «Козак бандурист» на цих картинах показано, що козаки добре володіли зброєю та музичними інструментами, а саме: кобзою та бандурою.
15. Найвідомішою картиною є шедевр Іллі Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султану». Тут ми можемо побачити різні характери та типи козаків: зосереджений  лукавий писар, веселі козаки, що не соромляться у виборі слів на адресу турецького султана Мухамеда IV, який  зажадав, щоб козаки добровільно здалися йому як непереможному лицареві.
        
Як бачимо, образ козака є досить популярним у українському живописі. Художники створили неперевершені образи справжніх захисників рідної землі.Образ козака в живописі

Немає коментарів:

Дописати коментар