8 клас. Українська мова



Відокремлені члени речення
Узагальнення "Відокремлені члени речення"
Односкладне речення



















Опис місцевості за картиною



Олександр Углов "Зимовий ранок у Запоріжжі"


6-те селище / «Соцмісто»

 Неподалік від Дніпробуду розгорнулося будівництво і нових житлових кварталів — так зва- ного «шостого селища», або Соцміста. Будинки селища були виконані в стилі конструктивізму, а його планування передбачало створення самодостатніх кварталів-комун. Автором багатьох капітальних будинків став відомий московський архітектор В. Веснін. Проект у 1938 та 1939 роках був відзначений на міжнародних виставках в Па- рижі і Нью-Йорку. Після звільнення Запоріжжя у 1943 році знамените Соцмісто перебувало в руїнах. У 1947 році за проектом групи архітекторів на чолі з Г. Вегманом розпочалося відновлення селища. Архітектори намагалися надати напівзруйнованим будинкам первісний вигляд. Втім, в багатьох випадках, старим будівлям збільшували поверховість, додавали художні елементи в оздобленні фасадів. Дахи нових житлових будинків стали прикрашати баштами зі шпилями, а їх фасади пілястрами, арками, ліпниною з орнаментом. Всі ці зміни в архітектурному стилі нової частини Запоріжжя мали символізувати перемогу Радянського Союзу над фашизмом.


А вже в 1949 році з'явився проект об'єднання кількох центральних вулиць Старого і Нового Запоріжжя в єдиний проспект. Для цього пропонувалося пов'язати колишню вулицю Ковальських (тоді імені міністра оборони країни Миколи Булганіна), а також вулицю Карла Лібкнехта в старій частині міста, з вулицею Леніна в новій частині. Для об'єднання спланували дамбу- шляхопровід (від сьогоднішньої площі Пушкіна), що отримала пізніше ім'я Магістралі Ленінського Комсомолу, і нову широку вулицю через старе козацьке село Вознесенка (від сьогоднішньої вулиці Гагаріна до площі Поляка).

Зовсім неподалік від бульвару Шевченка знаходиться площа імені Олександра Поляка. Раніше самої площі, як такої, не було – по обидва боки від проспекту розташовувалися стоянки автомобілів. Реконструкція площі почалася у 2000 році після вступу Олександра Поляка на посаду мера Запоріжжя.
Спочатку площа мала назву «12 квітня» на честь дня першого польоту людини у космос. Аналогічну назву має вулиця, що перетинає проспект Соборний поруч із цією площею. У 2005 році, після смерті мера міста Олександра Поляка, площу було вирішено назвати його іменем. Сьогодні площа імені Поляка стала однією з обов'язкових зупинок весільних кортежів, а фонтани вже багато років є улюбленим місцем для малюків, що гуляють тут з батьками. Особливо гарно виглядає площа в нічний час завдяки різнобарвному підсвічуванню.
  
На перетині проспектів Металургів та Соборного височить вежа – 7-поверховий будинок, побудований у 1949 році за проектом архітектора Івана Козлінера. 31 Цю «висотку» можна назвати місцевою «Пізанською вежею», адже протягом XX-го століття будинок нахилився, більш ніж на 2 градуси, тим самим між вежею і прилеглою будівлею утворилася тріщина шириною 10 сантиметрів

СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ
Вправа 1 (пазл)
Вправа 2 (вікторина)

Немає коментарів:

Дописати коментар